27. 05. 2024

Urbanity postaví v Bruntále další netradiční průmyslový kampus

Průmysl vždy byl součástí měst a měl by se do nich v udržitelné míře vrátit. S touto myšlenkou buduje nemovitostní skupina Urbanity svůj již druhý průmyslový kampus, po Tachově tentokrát v Bruntále. I tentokrát půjde o areál, který bude vstřícný nejen k výrobním firmám a jejich zaměstnancům, ale také k obyvatelům celého města.
Ceny za udržitelnost a práci s komunitou sbírá developer průmyslových kampusů Urbanity jako na běžícím páse. Zatím za revitalizovaný a aktuálně rozšiřovaný kampus v Tachově, už brzy ale do portfolia zařadí další, který bude na ceny aspirovat také. Na přelomu dubna a května získalo Urbanity stavební povolení na rekonstrukci a dostavbu průmyslového kampusu v Bruntále. Mezi výpadovkami na Opavu a Krnov vznikne areál se čtyřmi novými budovami a komplexní infrastrukturou včetně napojení na okolní komunikace.

Výrobní areál napojený na město i komunitu
Urbanity o svých průmyslových areálech přemýšlí v kontextu celého místa, do něhož je zasazuje. Kromě atraktivní lokality a služeb pro nájemce musí areál tvořit živou součást města a místní komunity. To se povedlo v Tachově a v plánu je to také v Bruntále. Pro první kampus už Urbanity získalo mezinárodní certifikát BREEAM Communities, který hodnotí, jak určitý městský celek funguje ve vztahu k obyvatelům i zbytku města. Nutno dodat, že průmyslové areály o tuto certifikaci zpravidla neusilují, Urbanity ale ke svým areálům přistupuje netradičně.

„Výrobní kampus v Bruntále chceme mít samozřejmě také ohodnocený komplexní certifikací. Předmětem pak nejsou pouze samostatné budovy, ale posuzována je celá lokalita a dopady projektu na region. Nejdeme standardní cestou, kdy bychom certifikovali jednotlivé budovy samostatně, ale skutečně se zaměřujeme na širší vztahy. Tento přístup je mnohem komplexnější a složitější, o to lépe pak ale odráží, jak dobře areál skutečně funguje,“ vysvětluje Roland Hofman, spoluzakladatel a CEO společnosti Urbanity.

Na propojení kampusu a města spolupracuje developer i s místní radnicí. „S Urbanity jednáme a podporujeme významný projekt zpřístupnění průmyslové zóny v Opavské ulici, který jistě přispěje ke zvýšení zaměstnanosti v Bruntále. Doufám, že nová pracovní místa vzniknou nejen v dělnických profesích, ale i pro kvalifikované pracovníky,“ uvádí Petr Rys, místostarosta Bruntálu.

Po dostavbě se kampus stane integrální součástí města. Navíc se po vybudování nové příjezdové komunikace do areálu zklidní přilehlé rezidenční oblasti. V rámci nového dopravního řešení kampusu bude postavena zastávka MHD, která se bude nacházet přímo u vjezdu do kampusu. Tím se ještě více zlepší již tak velmi dobrá dostupnost areálu. 

Úsporné budovy i superhala pro robotizovanou výrobu
Kampus v Bruntále nevznikne na zelené louce. Stávající infrastrukturu developer stejně jako v Tachově zrenovuje a  přistaví další čtyři budovy. Nejmenší z nich bude mít plochu 3 500 m², dvě budou mít plochu zhruba 5 000 a 10 000 m². Místo pro podnikání v nich najdou menší regionální firmy. Čtvrtá budova bude výjimečná, jednak svou velikostí, protože bude mít rozlohu 35 000 m², ale zároveň dosáhne čisté výšky 20 metrů, což umožnuje umístění automatizovaného a robotizovaného provozu. Tato superhala bude ideální pro velkého průmyslového výrobce, který by se chtěl usadit v regionu s kvalifikovanou pracovní sílou blízko u hranic s Polskem. 

Všechny budovy budou klasifikovány jako mimořádně úsporné. „V přístupu k energetice využíváme robustního know-how našeho interního energetického týmu. Budeme maximalizovat zapojení vlastních lokálních obnovitelných zdrojů – všechny střechy budou osazeny solárními panely. Ze zkušeností z Tachova víme, že bychom mohli touto zelenou elektřinou pokrýt zhruba 40 až 50 procent spotřeby výrobních klientů,“ říká Roland Hofman.  

Kampus bude využívat také místních zdrojů pitné vody prostřednictvím vlastních vrtů a díky tomu dokáže být stoprocentně soběstačný. Pro výrobu tepla přichází v úvahu nasazení tepelných čerpadel, bude ovšem záležet, jaké typy výroby nakonec v kampusu najdou své místo. V Tachově se Urbanity například osvědčilo využívání odpadního tepla z výrobních procesů. 

Atraktivní architektura 
Od jiných průmyslových parků se bruntálský kampus bude lišit i architektonickým pojetím. Na jeho zpracování si Urbanity vybralo architektonický ateliér JA architekti. „Snažíme se propojovat, sjednocovat, vytvořit koherentní celek. Bruntál a průmyslový charakter drsného regionu jsme reflektovali použitím kortenu na fasádách hal. Ty doplňujeme lesklým nerezovým plechem,“ vysvětluje architektka Andrea Jašková. 

Použití zrcadel na fasádách opticky odhmotňuje velké plochy hal, lesklý povrch odráží nebe a okolní krajinu, takže se budova jakoby vytrácí na obzoru. Fasáda se navíc díky tomuto efektu promění s každým ročním obdobím i změnou počasí.  „Veřejná prostranství jsou záměrně – oproti přísné geometrii hal – pojata volnou organickou formou. Mají vybízet k odpočinku, působit uvolněně,“ dodává Andrea Jašková.

Výstavba kampusové infrastruktury začne ještě letos. Nové haly vzniknou příští rok. Dokončení celého projektu developerovi zabere přibližně tři roky. Ani v Bruntále nebude Urbanity měnit svou filozofii. Budovy postaví na klíč přesně podle požadavků budoucích nájemců.

 
Neváhejte nás kontaktovat
Jsme připraveni na vše a nezalekneme se ani velkých kreativních výzev. Ba naopak – přesně takové nás baví.
V Celnici 1034/6, 110 00 Praha
© Urbanity 2022-